Upute i preporuke MZO i HZJZ za organizaciju nastave od 11. svibnja 2020.
Poštovani roditelji učenika razredne nastave (od 1. do 4. razreda),
na osnovu Uputa HZJZ i Preporuka MZO-a, u nastavku Vam dostavljam sažeti prikaz istih te nekoliko važnih informacija oko organiziranja nastave od 11. svibnja 2020.
Molim Vas, prije svega, pozorno pročitajte Upute HZJZ koje su Vam dostavile vaše učiteljice, a koje ćete naći i u privitku ove obavijesti.
Organizacija nastave od 11. svibnja 2020.
Nastava će se odvijati prema mješovitom modelu: u školi, ukoliko roditelji ne mogu osigurati skrb za dijete kod kuće i na daljinu kao i do sada.
Tijekom sljedećih nekoliko dana Škola će izvršiti sve pripreme za mješoviti model nastave prema Uputama HZJZ i Preporukama MZO.
Učenicima s kroničnim bolestima (respiratornim, kardiovaskularnim, dijabetesom, malignim bolestima, imunodeficijencijama, većim tjelesnim i motoričkim oštećenjima) ne preporučuje sedolazak u školu, jednako tako i učenicima koji u obiteljima imaju takve osobe te osobe starije životne dobi (iznad 65 godina).
HZJZ preporuča roditeljima tj. učenicima ostanak kod kuće kada je to moguće tj. kada imaju osiguranu skrb za učenika. HZJZ potiče nastavu na daljinu i dalje.
U školi ćemo organizirati razrede/skupine učenika od najviše 9 učenika i jedne učiteljice. Skupine koje oformimo u početku, takve ostaju najmanje 14 dana. Učiteljica s njima ostaje 14 dana. Razred/skupina je u jednoj učionici, odmore sve skupine imaju u različito vrijeme, obrok će učenicima biti donesen u/pred učionicu kako bi se smanjio broj izlazaka. Nastavu TZK ili drugih predmeta može se održati i
van škole (školsko dvorište) ali uz uvjet da nema kontakta između pojedinih razreda. Nastava TZK ideu smanjenom obimu. Razredi bi što više vremena trebali provoditi na otvorenom ovisno o vremeniskim prilikama. Učionice će se provjetravati redovito. Čišćenje će se obavljati nakon nastave, neće biti ulaska drugih osoba osim učiteljice i učenika u učionicu za vrijeme trajanja nastave. Ulazak u školu ćemo organizirati na način da svaki razred ulazi u određeno vrijeme. Tako da početak nastave za sve razredne nije u isto vrijeme. Kada budemo imali podatak o tome koliko učenika dolazi tj koliko skupina organiziramo onda ćemo moći utvrditi i raspored ulazaka.
Pratnja učenika ne ulazi u školu (osim u krajnjoj nuždi), dolaze do ulaza u školu i pridržavaju se udaljenosti od 2m od drugih. Na ulazu u školu učenike preuzima učitelj/ica ili druga zadužena osoba. Roditelj/skrbnik dovodi dijete u školu na način da je u pratnji djeteta jedna osoba (nastojati da je to što je više moguće ista osoba) odnosno ona osoba u kućanstvu koja ima najmanji rizik zaraze. Roditelji se ne trebaju okupljati na ulazu škole.
Djeca i pratnja koji imaju povišenu tjelesnu temperaturu, kašalj, kratak dah ili su potencijalno bili u kontaktu s oboljelima ne smiju dolaziti u školsku ustanovu. Učenici kod ulaska u školu odlaze do garderobe, preobuvaju se, skidaju jakne, peru ruke te tada ulaze u učionicu. Roditelji/skrbnici imaju obavezu prije dolaska u školu mjeriti učenicima temperaturu te u slučaju povišene temperature ne smiju dovoditi učenika u školu. Učenici ne nose zaštitne maske niti rukavice. Učenika treba poticati da ne dodiruju lice, usta, nos, oči te da održavaju higijenu ruku. U učionici će provesti dnevni raspored (3-4 nastava sata).
Učenike s teškoćama u nastavu treba uključiti samo onda kada roditelj nije u mogućnosti organizirati ostanak djeteta kod kuće (djeca s respiratornim bolestima, kardiovaskularnim bolestima, dijabetesom, malignim bolestima, imunodeficijencijama, djeca s većim tjelesnim/motoričkim oštećenjima bi trebala
ostati kod kuće – temeljne odrednice Upute).
Roditelj/skrbnik potvrđuje pisanom izjavom ravnatelju škole prije uključivanja djeteta u školu da dijete nema simptome i bolesti, odnosno da nije u riziku te da se radi o djetetu s oba zaposlena roditelja kao i da je roditelj upoznat s Uputama HZJZ-a u cjelini.