preskoči na sadržaj

Osnovna škola Josipa Lovretića

 > Naslovnica
Vijesti

PILOT PROJEKT „POSJETA VUKOVARU OSMIH RAZREDA“

Autor: Ana ŠTAJMAHER, 18. 11. 2014.

Učenici osmih razreda naše škole boravili su na dvodnevnoj terenskoj nastavi u Vukovaru 5. i 6. studenog 2014. obilazeći mjesta sjećanja na vukovarsku tragediju.

Ovaj pilot projekt „Posjeta Vukovaru osmih razreda“ organizirala je Javna ustanova „Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar“.

Cilj je projekta naučiti djecu važnosti mira, tolerancije te rješavanje sukoba dijalogom, a ne ratom.

Učenici su bili u pratnji razrednica Sandre Hostonski Hodak,Marije Vuković i razrednika Krešimira Sučića te nastavnice povijest Kristine Slunjski Živković.

Što su sve naši učenici mogli vidjeti i naučiti možete pogledati na fotografijama koje su oni sami izradili i tekstualno popratili u suradnji s nastavnicom hrvatskog jezika i nastavnicom informatike.

1.DAN

HRVATSKI DOM VUKOVAR

u kojem je održano predavanje i prezentacija na temu Bitke za Vukovar i Domovinskog rata. Također, za sve nazočne škole upriličen je kviz znanja o svemu što su učenici mogli čuti i naučiti tijekom dvodnevnog obilaska memorijalnih mjesta te edukacija na temu „škola mira“.

 

GRADSKI MUZEJ VUKOVAR

U obnovljenom kompleksu Dvorca Eltz stalne izložbe prikazuju prošlost vukovarskog kraja od prapovijesti do suvremenih dana, u što je uključena arheološka zbirka, s posebnim osvrtom na lokalitet Vučedol; povijesna zbirka, s prikazom povijesti vukovarskog kraja od ranog srednjeg vijeka do kraja 20. st. uz ambijentalne prostore kao ilustraciju života građana i grofovske obitelji u 18. i 19. st.; Domovinski rat, s naglaskom na događanjima u Vukovaru u vrijeme agresije na Hrvatsku i okupacije grada te progona njegovih stanovnika; etnografska zbirka,koja uz teme tradicijske kulture vukovarskog kraja prezentira i jedinstvenu zbirku narodnih nošnja hrvatskih županija što simbolički povezuje sve krajeve u kojima su u progonstvu živjeli Vukovarci. Tu su još i kompleksi: Spomen-muzej nobelovca Leopolda (Lavoslava) Ružičke, Muzej vučedolske kulture i arheološki park Vučedol.

 

KRIŽ NA UŠČU VUKE U DUNAV

Rijeke su uvijek značile život. Vukovar je nastao na obalama dviju rijeka:Dunava i Vuke. Možda je on upravo zbog njih postao tako snažan i odlučan u presudnim trenutcima koji su odlučivali o sudbini naše države. Ostao je svoj i nepokolebljiv. Tu, u centru Vukovara,na ušću Vuke u Dunav,podignut je spomenik za sve one koji su svoj život dali za slobodnu i neovisnu Hrvatsku. Njegov autor, kipar Šime Vidulin, napravio ga je u obliku križa. Na mjestu gdje se uvijek pružao pogled na široku, moćnu rijeku, sada stoji bijeli križ-kao simbol i kao uspomena-ali i opomena. „Navik on živi k izgine pošteno“-uklesano je najstarijim hrvatskim pismom, glagoljicom.

2.DAN 

MEMORIJALNI CENTAR DOMOVINSKOG RATA

Pod profesionalnim vodstvom bojnika Marina Ivankovića mjesto na kojem smo dobili cjelovit uvid u kronologiju i događaje vezane za Domovinski rat na cjelokupnom prostoru Republike Hrvatske.

 

PUT SPASA

ili „Kukuruzni put“ bio je tijekom ratne opsade Vukovara 1991. godine jedini i najkraći prolaz za branitelje koji su te godine u jesen dolazili braniti grad na Dunavu, u rujnu čuvan i osiguravan,a nakon sloma obrane njime su se branitelji i civili nastojali probiti do 5 kilometara udaljenih Bogdanovaca i slobodnoga vinkovačkog područja. Posljednji koji su „Kukuruznim putem“ ušli u Vukovar bili su dragovoljci HOS-a iz Zagreba.

 

SPOMEN DOM HRVATSKIH BRANITELJA NA TRPINJSKOJ CESTI

Izgrađen na mjestu nekadašnje pošte u kojoj je 1991. godine bilo zapovjedništvo ovog dijela grada. Zgrada je napravljena u obliku čvrsto stisnute šake,koja simbolizira snagu kojom se branio Vukovar od agresije. U središtu doma je ponor s kupolom uništenog tenka bivše JNA, a okolo su ispisana imena svih poginulih pripadnika 204. vukovarske brigade. Na 12 video ekrana u zidovima mogu se vidjeti ratne fotografije i video snimke ratnih događanja. Ispred spomen doma je tenk kao znak sile koju su slomili hrabri branitelji te bista Blage Zadre koji je neupitni junak Domovinskog rata,a borio se i vodio branitelje upravo na ovom području Vukovara. Autor Spomen doma hrvatskih branitelja Trpinjska cesta je zagrebački kipar Miljenko Romić.

MJESTO SJEĆANJA-VUKOVARSKA BOLNICA 1991.

U podrumskim prostorijama Vukovarske bolnice vjerno je rekonstruiran život nekoliko stotina ranjenika i bolničkog osoblja tijekom višemjesečne okupacije grada. Učenicima je prezentiran multimedijalni prikaz ratnih zbivanja unutar bolnice tijekom jeseni 1991. godine. Autori su Ivica Propadalo i Željko Kovačić. Na pločicama unutar hodnika nalaze se slike i imena ranjenika. U nekadašnjem atomskom skloništu,uz pomoć lutaka, prikazani su ranjenici u krevetima te novorođenčad u inkobatorima, a cjelokupni je ugođaj upotpunjen audio i vizualnim efektima. Oči, uši i glas opkoljenog Vukovara bio je Hrvatski radio Vukovar s legendarnim Sinišom Glavaševićem.

MEMORIJALNO GROBLJE ŽRTAVA IZ DOMOVINSKOG RATA

Najveća masovna grobnica u Europi nakon II. Svjetskog rata. Kažu da slika govori više od tisuću riječi, ali jedno je ovo mjesto vidjeti na slici ili televiziji, a nešto sasvim drugo biti ovdje fizički nazočan. Tada riječi ostaju u zraku…938 bijelih križeva od kojih svaki simbolizira jednu žrtvu eshumiranu ovdje-mladost Vukovara i svih krajeva Hrvatske. Priča o veličini spomenika čini se besmislena i jedino što možemo je pokloniti im se i zahvaliti. Groblje je podijeljeno u 3 dijela:Aleju poginulih hrvatskih branitelja,Aleju umrlih hrvatskih invalida Domovinskog rata i Aleju civilnih žrtava iz Domovinskog rata. Između bijelih križeva i Aleje poginulih hrvatskih branitelja i civila 2000. godine postavljen je središnji spomenik autorice Đurđe Ostoja. Izgrađen je od patimirane bronce,visok je četiri metra, u oblike otvorenog križa čiji su krakovi postavljeni na sve četiri strane svijeta, simbolizirajući križ i žrtvu Vukovara. U sredini spomenika upaljen je vječni plamen.

SPOMEN-OBILJEŽJE OVČARA

U spomen na 200 ranjenih hrvatskih branitelja i civila iz vukovarske bolnice mučenih i pogubljenih na Ovčari, podignuto je Spomen-obilježje Ovčara. Na crnom obeliksu provlači se raspuklina u obliku križa u čijem se središnjem dijelu nazire silueta ranjene golubice bez glave-simbol svih masovnih grobnica u Hrvatskoj. Spomenik je djelo akademskog kipara Slavomira Drinkovića.

MASOVNA GROBNICA OVČARA

Ovčara…Masovna grobnica,sveto mjesto poznato u cijeloj Hrvatskoj i šire. Mjesto gdje su ubijeni ranjenici i medicinsko osoblje iz vukovarske bolnice. Njih 263. Dok nas sa zida promatraju iskrene, začuđene, nedužne oči, ne može se ne pomisliti kako su se oni osjećali toga hladnog dana kasne jeseni 1991. I jesu li znali da se neće vratiti s tog puta. Kome su uputili zadnju misao, čije im je ime zamrlo na usnama? To će zauvijek ostati nepoznanica i tema za nagađanje. Hvala im za hrabrost,za njihove živote. Hvala im za Vukovar i Hrvatsku.

 

VODOTORANJ

Prema zapremini i veličini bio je jedan od najvećih objekata tog tipa u Europi. Sve do rata, na vrhu Vodotornja nalazio se restoran s vidikovcem na Vukova,Dunav i okolno srijemsko vinogorje. Tijekom srpske agresije na Vukovar, Vodotoranj je bio jedna od najčešćih meta neprijateljskog topništva koje mu je nanijelo više od šest stotina oštećenja, a danas predstavlja simbol pobjede i novog života. Objekt se neće obnavljati u izvornu funkciju nego će ostati Memorijalno područje koje će podsjećati na patnje i boli koje je Vukovar proživio.




Kalendar
« Prosinac 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
Prikazani događaji

 

Raspored početka i završetka nastavnih sati

 

ULAZAK UČENIKA: 07:50

NASTAVA:

1. SAT:08:00 – 08:45

2. SAT:  08:50 – 09:35

3. SAT:  09:40 – 10:25

VELIKI ODMOR: 15 min

4. SAT:  10:40 – 11:25

5. SAT:  11:30 – 12:15

6. SAT:  12:20 – 13:05

IZBORNA NASTAVA, DOP., DOD. NASTAVA, IZVANNASTAVNE AKTIVNOSTI

7. SAT:  13.10 – 13.55

8. SAT:  14.00 -  14.45

9. SAT:  14.50 – 15.35

10. SAT: 15.40 – 16.25

11.SAT: 16.30 - 17.15

12.SAT: 17:20 - 18.05

RASPORED INFORMACIJA
 
Eko škola

CMS za škole logo
Osnovna škola Josipa Lovretića / J.J.Strossmayera 142, HR-32252 Otok / os-jlovretica-otok.skole.hr / ured@os-jlovretica-otok.skole.hr
preskoči na navigaciju